На 6 декември Българската православна църква отбелязва празника на свети Николай. Той е роден в гр. Патара. Според преданията, той е човекът, който незабелязано подхвърля кесии със злато в дома на обеднял баща и благодарение на това той омъжва трите си дъщери. На светеца се приписват и много чудеса, избавящи моряците и пътуващите по море от водните стихии. Умира през 342 г. в гр. Мира, Ликия, в югозападна Мала Азия.
В Българската православна традиция светецът Николай, чието име означава „побеждаващ“, се почита и като патрон на рибарите. Според народно-християнския мит за подялбата на света, нему се паднали моретата, реките, езерата. Той е господар на целия подводен свят – рибите и водните демони. На този ден се украсяват коледните елхи, а на трапезата се поднася риба, чието тяло е покрито с люспи, най-често това е пълнен шаран.
Свети Николай Мирликийски се почита още като избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите.
В България празникът се отбелязва и като имен ден на хората, чиито имена са производни или близки до Николай – Никол, Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо, Нина, Ница, Ния и др. На празника, за да уважат именника в дома му, идват близки, приятели и познати, които не е задължително да са били поканени.
Денят е всенароден празник и се чества и в семействата, в които няма именник. В традицията на празничната маса се сервират ястия с риба, най-често – пълнен шаран с орехи.
Освен на 6 декември, Никулден се празнува и на 9 май, когато е т. нар. Летен Никулден. На 9 май Православната църква чества пренасянето на мощите на св. Николай Мирликийски от гр. Мира (Мала Азия) в гр. Бари (Италия). През 1077 г. Мира бил завладян от селджукските турци. За да не бъдат поругани светите му мощи, светецът в съновидение разпоредил на свещеник от Бари да пренесе мощите му в своя град, където живеело компактно гръцко население. Това станало на 9 май 1087 година. През 1139 г. в Бари е бил построен храм, посветен на св. Николай, където и до днес почиват мощите на великия светител. Този църковен празник в България е известен като „летни Свети Николай“.
Защо се яде шаран?
Разказва се, че св. Николай Мирликийски спасявал кораби и моряци, заради което е получил властта си над моретата, теченията и морските урагани. Поради тази причина лодките и корабите не плуват в открито море на този ден. Тогава се закрива есенно-зимният риболов и по този случай моряците, рибарите и семействата им правят голямо угощение с рибни ястия. По традицията, рибата трябва да е шаран. Според легендите, в дъното на лодката на рибар се отворила дупка, която свети Николай затворил с шаран. От тогава се смята, че шаранът е жертвена риба, а последният улов се принася в жертва на светеца.
Рибник с шаран
Необходими продукти:
шаран – 1 брой, около 1.5 кг
лук – 500 г
орехи – 250 г
олио – 4 с. л.
масло – 30 г
Начин на приготвяне:
Почистваме шарана и махаме гръбната му кост. Нарязваме на дребно лука и го запържваме в олио и масло. Като омекне, прибавяме начуканите орехови ядки, посоляваме и пълним шарана. Ако остане от плънката, подреждаме я около рибата в тавичката. Печем в намазана с олио тавичка до готовност – 20 минути на кг риба.
Близо 7 лв. за килограм шаран за празника
Цената на килограм жив шаран за Никулден в Севлиево е 6.90 лв. Това установи проверка на в. „Росица“ ден преди празника в един от рибарските магазини в града. Въпреки цената си, която спрямо миналата година е завишена с 0.90 лв., шаранът си остава най-търсената риба от българите, тъй като поверието повелява на този ден на трапезата да има точно тази риба.
Ако все пак не можете да си позволите шаран, рибата може да бъде заменена и с толстолоб, чиято цена за килограм живо тегло е 4 лева. В рибарските магазини има още шаран на шайби за 10.80 лв., толстолоб и бяла амур също на шайби, съответно по 7.60 и 11.80 лв./кг.