ПРЕСЛАВА КУРТЕВА
Клуб „Журналист“ в СУ „Васил Левски“
Откакто българските училища започнаха да реализират европейски проекти се разбра, че те създават много добра среда за обучение и работа както на учениците и децата, така и на техните учители. Наблюдават се все повече обмени между наши и чуждестранни училища по проекта Erasmus+ , който е най-добрият начин за разширяване на мирогледа на младежите. Те имат възможността да се срещат с хора от други националности и да живеят с тях, макар и за кратко. Това помага на учениците да обогатят общата си култура и да създадат нови приятелства. За тази прекрасна възможност, която се роди от членството на България в Европейския съюз, разговаряме с Калоян Тодоров – ученик в 11 клас, който преди по-малко от месец пребивава в Испания по линия тъкмо на такъв проект.
– Как реши да участваш в проекта по Erasmus+?
– Участието ми в проекта беше предложение от Даниела Димитрова – координатор на българската група в проекта, която ми даде задача да приема полски ученик. След извършването на ред други задачи с висока трудност, аз и трима ученици от българската група бяхме избрани да пътуваме до Испания.
– Какви бяха тези „ред други задачи“, които трябваше да изпълниш за участието си в проекта?
– Заедно с Ренета – участник в проекта, трябваше да изработим 3D модел на часовниковата кула в Севлиево на компютърна програма.
– Трудна ли бе изработката и ваша ли бе идеята за този 3D модел?
– Задачата не беше толкова трудна, колкото отнемаща време, но резултатът беше удовлетворяващ. Задачата не бе наша идея, а бе зададена от отговорника на проекта.
– Как ще опишеш приемното семейство, при което бе настанен?
– Испанското семейство, в което бях настанен, бе много дружелюбно, гостоприемно и ме прие с отворени обятия.
– Как се държаха приемните ти родители, как ти се чувстваше с тях?
– С огромно удоволствие ще споделя, че почувствах приемните ми родители като свои родни. Бяха изумително услужливи, като се стараеха да не ми липсва нищо. Дори след края на всекидневната ни програма те продължаваха да ме развеждат из интересни забележителности както в техния град, така и извън него.
– Опиши програмата, към която се придържаше в Испания!
– Програмата беше изпълнена с посещения на забележителности като Математическия музей, Парк Гюел – творение на великия Антони Гауди – уважаван испански архитект от 19-и век. Запознах се с историята на неговите проекти. Най-големият стадион в Европа – Камп Ноу, също беше сред редицата интересни места, които посетихме. Абе, като цяло – ставах, закусвах, ходех на даскало. Нали знаеш – обичайните работи.
– На какъв език разговаря с местните и имахте ли езиков проблем при общуването?
– Всички общувахме на английски език. Изненадващ за мен бе фактът, че испанските ученици владееха невероятно добре английския, та дори и приемните ми родители се справяха за отличен! Но ние не сме по-назад от тях, смело мога да твърдя, че ние, българските ученици, нямахме никакви затруднения с езика и дори бяхме най-разговорливите!
– Запозна ли се с местната кухня и хареса ли ти тя?
– Испанската кухня се оказа по-специфична, отколкото очаквах и макар някои ястия да не бяха по вкуса ми, след повечето от тях си облизвах пръстите! Не си спомням точно имената им, защото бяха много засукани.
– Кой е най-яркият ти спомен от пътуването?
– Най-хубавият спомен от тази част на обмена със сигурност е вечерята, която се проведе в последния ден от престоя ни. Беше пълна с емоции. В очите на някои деца дори имаше сълзи, от радост, разбира се. Накрая се чувствахме зле, че обстоятелствата са такива и ни карат да се разделим.
– Научи ли нови неща, които ще ти бъдат от полза занапред ?
– Благодарение на темата на проекта – “Математиката около нас”, получих доста нови знания по математика. Обменът обогати испанския ми речник с много думи и понятия. Разбрах много повече за испанската култура и за испанските традиции и обичаи.
– Защо младите хора трябва да участват в европейски проекти, какви възможности дават?
– Младежи като мен трябва да се включват в подобни проекти, тъй като те са възможност за обмяна на опит, трупане на знания и незабравими приключения.