Нашата съгражданка Ивинела Самуилова има нова книга, чието официално представяне бе във вторник в столичната книжарница „Гринуич“. Озаглавена е „Тъй рече баба Ега“ и може да бъде намерена в книжарниците от 19 ноември. Неин издател е къща „Хермес“ в Пловдив, която откри писателския талант на Ивинела през 2011 година и оттогава до днес плътно стои зад творческите й проекти.
Открила в българската народна традиция истински съюзник на веруюто си, че животът е свещен дар и чудо, този път оригиналният поглед на Ивинела е насочен към традиционната лечителска обредност, практикувана от хилядолетия по нашите земи.
Старата лечителка баба Ега – основен образ в романа, отвежда в свят на магическо мислене, пренебрегнат и забравен от модерния днешен човек. И макар методите й да изглеждат на пръв поглед странни, оказва се, че зад тях стоят дълбоки мирогледни представи и трупано с векове познание. В крайна сметка се намира и изгубеният смисъл на думата „изцеление“.
Младата изследователка на фолклора, позната на читателите от романа „Бабо, разкажи ми спомен“, която стана любима книга на България за 2016 г., пристига в селцето Горни праг, сгушено под древно тракийско светилище в диплите на Източните Родопи. В този различен от познатия й свят, където са скътани тайни, предавани от незапомнени времена през поколенията, тя е топло посрещнаха от жителите му. Сред тях се откроява старата лечителка баба Ега , съкратено от Евангелия – своенравна баячка, която впечатлява не само с острия си език, но и с мъдростта на словото си. А нейните „светци“ – билките, и чудатите й ритуали сякаш са побрали цялото познание на народа ни не само за лечителството, но и за най-важните въпроси на битието.
Първоначално скептична към заниманията на баба Ега, изследователката на фолклора е силно заинтригувана от нейния магически свят. За това допринасят и домакините й – психоложката Цвета и нейните родители – забавният чичо Тодор и сърдечната леля Надка. И за да се разбере по-добре умението, което притежава баба Ега, идват срещите с колоритния траколог професор Радев и неговия асистент, а и с хора, на които лечителката е помогнала.
Ивинела Самуилова е един от най-популярните и обичани съвременни български автори, което е висока оценка за перото й, като се има предвид, че тя се появи в литературното пространство през лятото на 2011 година, а у нас се издават твърде много български писатели. Доказателство за това са не само обичта и признанието на читателите, но и наградите. Нейните романи „Животът може да е чудо“ и „Къде отиваш, пътнико?“ спечелиха първо и второ място в националния конкурс „Книгата, която ме вдъхновява“. „Жената, която търсеше любовта“ бе удостоен с приза „Носител на всенародната любов“ в конкурса „Копнеж по човечни книги“. „Гатанки от небето“ зае четвърто място в литературната надпревара „Любима книга на България“ за 2015 г., а „Бабо, разкажи ми спомен“, освен любима книга на България за 2016 г., бе отличена от Столична библиотека като една от петте най-четени книги от български автори. Последното заглавие от Ивинела – „Пътеписи за душата на България“, показа нов път, по който хилядите пътуващи из страната да се подготвят за срещите си с всяко кътче на родината.