Режимът на водата към населените места с централно водоснабдяване, макар и не толкова драматично, както в предходни години, си отива, прогнозира вчера за в.”Росица”инж.Мирослав Банков, главен експерт ВиК в Община Севлиево.
“След падналите валежи повърхностният отток на реките над откритите речни водохващания в Севлиевския Балкан вече е напълно достатъчен и от миналия петък водоразпределението на балканската вода и по двата преводни водопровода е напълно нормализирано”, съобщи още той.
Същевременно продължава и работата по останалите инвестиционни проекти на Общината за подобряване на водоснабдяването.
Независимо от забавянето с близо 4 месеца, поради обжалване на отчуждителните процедури, от 18 ноември започна работата и на последния строителен обект: “Системи и съоръжения за изкуствено подхранване на подземните води”, който е вторият етап на проекта за увеличаване капацитета на съществуващите шахтови кладенци, въведени в експлоатация през 1994 г. – за допълнително /аварийно/ питейно битово водоснабдяване на града и селата от водоснабдителна група “Сенник”. Това са селата Сенник, Хирево, Кормянско, Ряховците и Петко Славейков.
След въвеждане в експлоатация и на този обект, ще се гарантират при необходимост допълнителни 50-60 л/сек вода.
Въз основа на вече одобрения през 2019 г. работен проект, до края на годината ще бъдат подготвени и проектно-сметните документации за изпълнение през 2020 г. на реконструкцията на уличните водопроводи в града, където същевременно се предвижда и пълна рехабилитация на пътната и тротоарните настилки.
След получаване на необходимото целево финансиране с публични средства ще стартира и изпълнението на участъка от Източния водопроводен клон /от ПСПВ -с.Стоките, до с.Батошево/, закъдето вече са проведени обществени поръчки и са избрани изпълнителите.
През следващата 2020 г. ще бъде възложено и актуализирането на проектно-сметната документация и за другия приоритетен инвестиционен проект – Първото стъпало на пречистване (Ламелният утаител) в ПСПВ – с. Стоките. След изграждането и въвеждането в експлоатация на това липсващо до този момент в схемата за пречистване съоръжение, ще се реши радикално и проблемът с обичайните замътвания на водата в откритите речни водохващания след всеки интензивен валеж.
С оглед на сериозния размер на необходимото финансиране, за реконструкцията на останалата част от довеждащия водопровод от ВЕЦ “Видима “ до м. Пъздерите в община Априлци и целия Източен водопроводен клон, откъдето се водоснабдяват Севлиевските лозя и селата: Богатово, Търхово, Ловнидол, Янтра, Идилево, Буря и Добромирка, ще се разчита на финансиране от ОПОС.
Към настоящия момент Общината вече разполага с актуални работни проекти за двете реконструкции по преводните водопроводи и по разпределителната водопроводна мрежа.
В отговор на питане на читатели на в.”Росица” какъв е ефектът от подмяната на проблемния участък на довеждащия водопровод от ВЕЦ “Видима” до ПСПВ – с. Стоките, инж. Банков отговори, че в последвалия едногодишен период на експлоатация на този водопровод, са възникнали само две аварии – в неподменения му участък в община Априлци. Същевременно по него вече гарантирано постъпват в ПСПВ – с. Стоките 60-70 л/сек вода вповече или общо 80-90 л/сек вода. За сравнение, в предходните десетина години в пречиствателната станция са постъпвали “впечатляващите” 20 л/сек.
“Благодарение на всичко това обичайният режим на водата позакъсня с няколко месеца и се прояви с пълния си “блясък” едва в средата на октомври, а към настоящия момент вече си отива”, заяви инж. Мирослав Банков.