Събирането на децата, които подлежат на задължително обучение до 16-годишната им възраст и задържането им в училище става все по-трудно. Независимо от това, учителите постоянно измислят нови начини за приобщаването им към учебния процес и поддържането на интереса им към него, взависимост от спецификите на възпитаниците си. Накъсо това са изводите, които могат да се направят след срещата между Областния координационен център и екипите за обхват, създадени по Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Тя се проведе в края на миналата седмица в Севлиево и на нея се явиха директори и педагогически съветници от училищата и директорите на детските градини в нашата община. Срещата бе организирана в изпълнение на националната програма „Заедно за всяко дете“.
„Да бъдат децата в училище е наша обща отговорност. Община Севлиево е модел за добро отношение към този въпрос, защото е много трудно да се работи с деца на терен – иска се доверие и споделена отговорност и колегите тук го постигат.“ Това каза Георги Маринов – началник на Регионалното управление на образованието в Габрово и, изброявайки собствените си впечатления от работата на колегите си в училищата от града и селата в нашата община, даде да се разбере, че е посетил всяко от тях. Като благодари на всички за работата по тази национална програма, г-н Маринов призова да бъдат споделени мнения, виждания, препоръки, добри практики и опит по темата.
От представения на срещата доклад за реализираните дейности по Механизма става ясно, че oт началото на учебната година до сега са предприeти мерки за обхващане на деца в задължителна предучилищна и училищна възраст, които не са записани в детска градина или в първи клас, както и децата и учениците, посещавали училище или детска градина през предходната учебна година, но не са записани през учебната 2019/2020 година. След обхода на екипите в областта е установено, че това са 480 деца, от които 203 са в община Севлиево, 180 – в община Габрово, останалите се разпределят между Трявна и Дряново. Другата съществена информация, получена при работата на терен е, че около 640 деца от нашата община са със статус „в чужбина“, а всеки би могъл да сметне колко несъздадени паралелки са това.
Никола Гърков – директор на ОУ „Христо Ботев“ разказа, че при тях е трудно, защото децата им нямат нагласа за учене, говорят друг език и българският за тях е втори, т.е. чужд език, но за сметка на това питомците им са добри и искрени. Г-жа Златева от ОУ в Шумата сподели практиката при тях да учат децата на здравословно хранене и начин на живот и макар да звучи странно, така задържат децата си и в градината, и в училище. Силвия Попова от ДГ „Мечо Пух“, база Кормянско сподели добрата си практика „Интернационална кухня“, за която в. „Росица“ писа подробно в началото на ноември. Педагогическият съветник Красимира Петкова в ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ изнесе техния подход на работа – самоуправление на учениците, фестивал на художествената самодейност, спортни празници между ученици и учители, благотворителни инициативи, дуално обучение и др. Стремежът им е да задържат децата до завършване на образованието им, а не само до задължителните по закон 16 години. Доста по-различни бяха очертаните проблеми в ПГ „Марин Попов“ – незаинтересованост на родителите от децата им, агресия между учениците, деца, чиито родители са в лошо финансово състояние, което принуждава учениците да напускат школото, за да започнат работа и издържат семействата си и др.
Така картината се очерта пъстра и нееднаква, еднакви са само усилията на учителите да върнат и задържат в училищата децата, които поради най-различни причини не искат да бъдат в школата. Нотка оптимизъм внесоха децата от певческата група при ОУ „Христо Ботев“, които поздравиха присъстващите с песни и танц.