Крум Гергицов – театровед
Деветото издание на фестивала „Вълшебникът театър“ ще запомним с това, че в неговата програма преобладаваха състави, в които изпълнителите бяха от горната юношеска възраст. От общо 11 състава – 4 бяха от т. нар. първа възрастова група, а 7 – от втора възрастова група. При предните издания винаги повече са били съставите с представления за най-малките. Именно това присъствие на изпълнители–тийнейджъри придаде характерна отлика на тазгодишното издание.
Младите изпълнители са избрали качествен репертоар, който им е дал възможност в пълнота да разкрият своите артистични дарби, както и да покажат отговорно отношение към изкуството на театъра. В тази насока много ярко се откроиха четири спектакъла – „Меко казано“ от Валери Петров на НУИ „Проф. В. Стоянов“ – Русе, „Мечка“ от А. П. Чехов на младежкия театър “Приятели“ – Пазарджик, „Объркани“ от Л. Пеевски, на театралната школа „Юлий“ – София и „Ненапразни усилия на любовта“ от У. Шекспир. Респектиращо актьорско майсторство от страна на всички изпълнители, много интересно тълкувание и сценичен прочит на произведенията, съвременност и заразителност на внушенията – всичко това направи тези постановки да получат най-престижните награди. Те бяха пример на това как млади личности – на тийнейджърска възраст – съумяват да намерят и театрално да претворяват нови идеи при представянето на класически и съвременни произведения. А това вече е израз на едно съвременно мислене за театъра у тях. Така например в „Меко казано“ младите изпълнители проявиха остро чувство за характерност на образа, за владеене на пластиката, пеенето, импровизацията; в „Объркани“ и „Мечка“ видяхме завидно майсторство на завладяваща психологическа игра в изграждане на образите, довеждаща до крайно интересни характери в изненадващи тълкувания. В „Ненапразни усилия на любовта“ духът на Шекспировото произведение беше пресъздаден в един класически спектакъл, в който поезията на чувствата, смехът и театралността бяха в хармонична симбиоза.
Именно тези спектакли показаха, че тийнейджърите имат не само ентусиазирано и любвеобвилно отношение към театъра, но се стремят и към намиране на нови открития, пътища и тълкувания на пиесите, които избират да работят. Тези тълкувания – неочаквани и интригуващи – предизвикаха възторга на зрителите и на професионалното жури. И като прибавим актьорското майсторство – резултатът е впечатляващ.
Спектаклите за малките и най-малките зрители заплениха със своята ярка театралност, цветност на визията в декора, органичното и искрено изпълнение на малките артисти. В тези представления разказът течеше увлекателно, заразително и вълнуваше младата зрителска аудитория. Интересното е, че специално три от спектаклите за най-малките бяха на един и същ художествен ръководител – Румяна Кралева, което показа професионалните й умения да сътворява театър за деца – „От къде дойдоха бебетата“ от Т. Попова на театрална формация „Усмивка“ – Бургас, „Малката Баба Яга“ от О. Пройслер на детска театрална студия „Светулка“ – Поморие и „Неродена мома“ от Ив. Милева на театрална формация „Усмивка“-Бургас. Четвъртият успешен спектакъл бе на театър „Арлекин“ – Варна – „Скъсаните обувки“ по Братя Грим /режисьор Стоянка Гунчева/. В тези постановки имаше и вкус на театралното изображение, участие на деца, реално притежаващи артистични умения, въодушевление и детска непосредственост на изпълнението. Така детските спектакли и тези на по-големите участници придадоха плътен, амбициозен характер на форума.
Деветото издание на фестивала „Вълшебникът театър“ имаше своя физиономия, свои характерни особености. В това отношение той прибави нови послания в усилията да се прави театър и за юноши – въздействащ, атрактивен, модерен. Той подготви почвата за провеждането догодина на десетото юбилейно издание. Очакваме го!