Двадесет и двама ученици в десети и единадесети клас ще отидат следващото лято на двуседмично практическо обучение в Плимут, Англия по програма „Еразъм+“. Това се разбра миналия четвъртък, когато пред възпитаници на училището директорът Ани Андреева представи проекта, който е трети по ред за тази учебна година и пак дава шанс на ученици от десети и единадесети клас да се обучават в специалностите по компютърна техника и технологии в английския град, след като преди една учебна година това се случи за пръв път, благодарение на същата програма.
За да заслужат практическото обучение зад граница, желаещите трябва да имат добър успех в специалностите по задължителна професионална подготовка, да владеят английски език на ниво В1 и да бъдат с добра дисциплина в училище. Освен това трябва да кандидатстват за одобрение, като срокът за това е от 4 до 15 ноември. Желаещите следва да съставят мотивационно писмо, в което да обяснят защо искат да бъдат допуснати до обучението и как ще приложат наученото тук, в Севлиево. Очаква се учениците да направят разработка по избрана от тях тема, която е в свободна форма – доклад, презентация или реферат. Финалният кръг от кандидатстването е събеседване.
Младежите, които ще получат правото да пребивават в Плимут, ще бъдат настанени в приемни семейства, обясни г-жа Андреева. Специално за представянето на този проект тя бе поканила ученици, които вече са били на подобно обучение – едните в Португалия това лято, другите – в Плимут. Те откровено споделиха, че пътуването и престоят им в двете държави са били незабравимо преживяване. Още повече, че и за четиримата младежи, които говориха, пътуването е било за пръв път със самолет и извън границите на България. Всъщност, те трябваше да споделят впечатленията си, за да мотивират по-малките си съученици да кандидатстват за включването им в проекта. Това определено се получи, след като момчетата разказаха, че освен обучението, което им е било полезно, те са се запознали с много интересни хора, упражнили са английския си език и са посетили много забележителности, за които преди това само са чели или гледали.