ДЕСИ ДИМИТРОВА
Утрешната дата, 30 януари, свързваме с поредната годишнина от рождението на Борис Машалов. Много е говорено и писано за него. Но сигурно има още какво да се каже и да се направи…
През изминалата 2017-та се навършиха 55 години от ранната му кончина. Именно тогава, съхранявайки паметта за него, се проведоха някои инициативи, реализирани от Община Севлиево, приятели и съидейници.
Известният наш земляк Иван Кулеков дойде и засне филм, свързан с Борис Машалов. Същият бе излъчен в национален ефир навръх 24 май. Променен бе обликът на паметната плоча-барелеф на алеята пред дома на културата „Мара Белчева“ в нашия град. Автобусната спирка в района на медицинския център „Здраве“, където е живял големият певец, бе изпълнена със съдържание, увековечи живота и творчеството му. Таблото съдържа подробна любопитна информация за Северняшкия славей – ненадминатият изпълнител и събирач на песни от нашата фолклорна област. По инициатива на група граждани и по предложение на кмета на община Севлиево д-р Иван Иванов, Общинският съвет официално именува и площадното пространство между улиците „Васил Левски“ и „Братя Мутафови“ площад „Борис Машалов“, като особена почит и уважение към певческото майсторство на съгражданина ни.
Свалена и прибрана за съхранение бе единствената оцеляла тонколона, с формата на гъба, озвучавала едно време с песните на Машалов селския мегдан. В студио в град Плевен Гюнайдън Алиев, един от най-добрите интерпретатори на северняшките Машалови песни, записа четири емблематични изпълнения с нови аранжименти. Записани и съхранени за хрониките бяха спомените на народния певец Васил Минчев от град Габрово. Като войник в Стара Загора, след концерт, в разговор с Машалов, севлиевецът му споделя, че има сериозни проблеми с бъбреците си… и това малко преди да напусне завинаги този свят.
Портретът на певеца от Румен Кокалов дълги години беше позициониран на една от стените на стълбищата в Дома на културата. Там малко хора можеха да го видят и затова беше свален, след което и поставен във фоайето на културния храм. В рамките на националния фестивал „Семе българско“, в участието си народната певица Николина Чакърдъкова изпълни песни от репертоара на Борис Машалов, с което отправи послание към цяла България да знаем и помним гения на северняшката песен. Талантливият скулптор Велизар Захариев пък започна работа по сътворяването на макет, който да послужи за база на бъдещ паметник на именития народен певец. Похвално дело е, че всяка година се провежда и националният конкурс „Море, песен екна…“ за прослава на северняшките изпълнители, сред които най-достойно място заема именно Машалов.