Това споделиха пред своите колеги Боянка Вълчева и Теодора Конова от СУ „Васил Левски“ на организирания от тях семинар миналата седмица, на който разказаха впечатления от участието им в международен обучителен курс в Хелзинки, Финландия в края на август. Той бе на тема „Интегрирана учебна програма – преподаване на глобални умения“, организиран от Euneos и финансиран по програма „Еразъм+“. В обучението участваха 18 преподаватели от 8 държави – Франция, Испания, Португалия, Хърватска, Словения, Латвия, Гърция и България.
Финландската образователна система също среща трудности по отношение на учебните програми, мотивацията на децата за учене, обучението в уменията, необходими в 21 век. Нашите учители се запознаха с различните нива на интеграция и проектно-базираното обучение във Финландия чрез презентация за интегрираната учебна програма като основа на образованието през 21 век. После разгледаха професионалния колеж „Вария Вантаа“, където се провеждаше обучението, възможностите и добрите практики, които колежът, в който се обучават 3500 ученици, предоставя за интегрирана учебна програма и обучение на базата на уменията чрез интегриране на професии. Участниците в курса се срещнаха с Tuija Lindrom – експерт за учебната програма в общината на Вантаа и обучител за учители, която сподели опит как организира обучението в екип. Финландката е убедена, че за да може един млад човек да се развие като личност и като гражданин, трябва да може да мисли и да умее да учи, да има културна компетентност, да работи в екип, да умее да се представя и изразява, да има компетентности в предприемачеството и за трудов живот, чуждоезикови компетентности, ICT компетентности, за участие и влияние, изграждащи устойчиво бъдеще.
През втория ден от учебната програма бе проведена среща с Arto Martikainen – директор на новопостроено училище, което отговаря на целите за нови учебни пространства. Той им говори за образование на базата на уменията във финландските училища през 21 век. Проведена бе дискусия с останалите участници кои са уменията на 21 век, как ги подкрепят и оценяват. После бе проведен семинар относно нагласата за образованието по отношение на културата в класа и училището (позитивна психология). Jenni Sipola от училище Vierumaki във Вантаа и обучител на учители представи информация как е организирана интегрираната учебна програма във финландските училища, за да отговоря на нуждата за „автономно учене“.
Третият ден от обучението бе отреден за посещение на Живата лаборатория в гимназията Tikkurila и за среща с Jarmo Palola, учител по изкуство и експерт в Живата лаборатория, който говори за иновативното образование – нови начини за учене, нова среда, проектно-базираното обучение в интеграция с часовете по изкуство. След това бе проведен семинар за инструментите за планиране за смяна на рутината, с цел повишаване на мотивацията за учене. Денят завърши с презентация и уъркшоп на тема „Овладяване на знания чрез проекта „Лаборатория за деца за градско проучване по време на седмицата за дизайн 2018“.
През четвъртия ден педагозите посетиха училище Yhtenaiskoulu, където две техни колежки – в начален етап и ресурсен учител, разказаха за работата си и методите, които използват за планиране. Чуждестранните учители разгледаха училището и посетиха един трети клас. През втората част от деня бяха в библиотеката Oodi – нова концепция за библиотека във Финландия, където Sanna Huttunen, експерт по дигитално изкуство и библиотекар, им представи многобройните възможности на библиотеката. След обиколката участниците се разделиха на групи и работиха по планиране на дизайн-базирано обучение и тестване на модела за проектно-базирано обучение. В края на деня всяка група представи работата си.
30 август премина в упражнения за визуализиране на концепцията за благосъстояние като визия, мисия и ценности на образованието през 21 век. След това участниците посетиха университета Aalto, където се запознаха с платформата STEM за ученици.
В последният ден от курса, по време на отворените врати на училище Нavukosken, участниците разгледаха всички пространства за учене и спорт, които са създадени с цел да бъдат посрещнати изискванията на новата учебна програма във Финландия. Накрая посетиха Музея на медиите, където се запознаха със значението на вестниците за образованието във Финландия и свободата на словото.
Участниците получиха сертификати за преминалото обучение и създадоха група в eTwining образователната платформа, с което ще продължат да обменят опит и да си партнират.
По време на престоя във Финландия на участниците направи впечатление, че всеки е насърчаван да учи, независимо от възраст, националност или религия. Музеите и библиотеките са пълни с деца и млади хора, а целта на образованието е да предава умения, необходими в реалния живот. На това се дължат и високите резултати на PISA.