МИЛКА ДЕШЕВА
Мълва се носи из Крушево, че мечка се появила отнякъде. Виждали я край с. Младен, дали оттам е притичала или от приюта на Бриджит Бардо е избягала. Да, наистина имаше, но си беше просто една маскирана мечка във фуста, кожух и рунтава шапка, героиня в драматизираната българска приказка „Баба за дренки“. С представянето й в пенсионерския клуб беше открито празнично забавно шоу, посветено на международния ден на възрастните хора. Петдесетте присъстващи бурно аплодираха краткото представление, особено когато Бабата, доволна, че е надхитрила Мецана, я подгони с бастуна.
Празникът, състоял се на 3 октомври, имаше за цел да повдигне нараненото достойнство на възрастните хора, като ги извади от сивото им ежедневие, макар и за няколко часа и да събуди положителни емоции – смях, желание за забавление, настроение и най-вече да им покаже, че още не е късно да погледнат с други очи на света, в който царства максимата „И аз съм човек“. Поздравиха ги с празника секретарят на читалището Ирина Савова и кметът инж. Илия Илиев.
Хората с желание се включиха в предложените игри. Много смях предизвикаха „бебетата“ Тодорка Иванова и Христо Гатев, които, обути в гащички-памперси, за секунди изпиха млякото от шишета с големи биберони и естествено бяха възнаградени. Награди получиха и тези, които участваха в играта „Пълнене на купа с орехи“. А музикалните загадки предизвикаха много вълнение и връщане назад във времето на нашата младост. „Кукла на конци“ на Маргарита Радинска, „Априлска лъжа“ на Лили Иванова, „Дилайла“ на Емил Димитров, а на „Балалайка“ в изпълнение на Грета Ганчева се завихри един валс, в който нашият Беньо Пенев показа, че е бог не само на народните танци. Скечове, любопитни факти, като например за 106-годишна австралийка, която се залюбила със 73-годишен австралиец в старчески дом или какво не знаем за картофите, както и здравни и други съвети. С интерес беше изслушано прочетеното за „лошия холестерол“ и как да водим здравословен начин на живот, т.е. да се храним здравословно, да поддържаме двигателна активност и как в този луд, луд свят да съхраним нервната си система.
На фона на заплашително звучащите изследвания на учени, че 2020 г. ще бъде година на депресията в световен мащаб, да съхраним нервната си система е направо героизъм. Възрастните хора трябва да си лягат по-рано, да не се затварят в къщи, а да общуват с хора, да четат, да решават кръстословици и ребуси, да не говорят за болести и да не трупат негативна енергия чрез лоши мисли, лоши приказки, клюки, така също и да избягват контакти с агресивни хора. Да работят лека, пък и по-тежка физическа работа, хората от село умеят. Но дали могат да клякат и как са с коленете, показаха на практика включилите се в надклякванията. Клякането 5 пъти, 10 пъти, 20 пъти и то пред публика, която ръкопляска, скандира, подкрепя, е интересно и най-вече полезно.
Как да бъдат отклонени възрастните хора в България от неправилната пътека, по която вървят. И как да остаряват с достойнство, т.е. да живеят дълго, но без болести, недоимък и трудности. Засега това е мисия невъзможна. Защото, както казва проф. Димитър Чавдаров, лекар-невролог, 85-годишен, старостта ни е отвратителна и предопределена от социално-икономически обстоятелства – малки пенсии, прекалено много стрес, а ако и имат някой лев, дават го на деца и внуци или на „ало-ало“. Без настроение, облечени в стари дрехи, с тъжен поглед, без мечти, невъзможност за екскурзии и пътувания… Това е визията на днешния български пенсионер, която е на светлинни години разстояние от визията на пенсионерите в развитите страни. Затова организаторите на празника НЧ „Цв. Иванов – 1919“ и пенсионерски клуб „Живей за мига“ се постараха да подарят на съселяните си зрънце щастие. И се получи. Доказа го финалът на празника. Имаше „Бяла роза“ и Еленино хоро, имаше „Джулия“ и „Дилайла“ на Емил Димитров, популярни фолклорни хитове, както и вкусен празничен обяд.
Във въображението си се виждам китайка. Не само защото Китай развява знамето на една от най-успешните държави на планетата. А защото в Китай на възрастните хора се гледа като на съкровища, които трябва да бъдат добре обгрижвани, за да живеят дълго и да раздават своите съвети.