Радка Митева – секретар на НЧ „Пробуда – 1919“
За хората от село Буря 21 септември беше празник. По улиците са стичаха усмихнати хора, площадът се изпълни с цветно множество, а читалището – с празнично настроени мъже и жени – честваха се два юбилея – 100 години от основаването на читалище „Пробуда“ и 100 години – на потребителна кооперация „Прогрес“.
През март 1919 година учителят социалдемократ Стефан Боев от Севлиево основава читалище, което наричат „Пробуда“. Самото име говори за мисията му – чрез просвещение да възроди духа на селския труженик в името на бъдещето. На 24 април същата година, пак под ръководството на Стефан Боев и с подкрепата на 52-ма прогресивни селяни, е учредена кредитно-потребителна кооперация „Прогрес“ – с. Малкочево, Севлиевска околия. Това са лаконичните факти, които събраха жители и гости на селото, за да припомнят двете събития. Сред гостите бяха проф. Витан Стефанов – преподавател в СУ „Св. Кл. Охридски“, Великотърновския университет и Благоевградския университет и д-р инж. Йордан Стойчев – преподавател в СУ „Св. Кл. Охридски“. Сред официалните лица бяха представител на Съюза на народните читалища, Таня Георгиева от РЕКИЦ „Читалища“ – Габрово, представители на Община Севлиево, Радослав Камбуров – председател на РКС „Подем“, представители на кооперации и читалища в селата на общината и Община Дряново. Сред гостите бяха още участници в първия в историята на читалището и България Детски битов оркестър, основан през 1962 г. от тогавашния агроном в с. Буря Васил Илиев Велчев. След няколкогодишно творческо израстване, оркестърът участва в етапи от прегледите на художествената самодейност в Севлиево, Русе и София, а през 1964 г. завоюва сребърен медал. Оркестърът участва в първия събор на народното творчество – Копривщица 1965 г. Като единствен Детски битов оркестър, представя България във Франция. Оркестърът съществува и в наши дни. След 50 години участва в последния 11-и събор – Копривщица 2015, и като ветеран закри участието на Габровска област в събора.
На тържеството беше и 93-годишният Петър Славчев Радев – активен читалищен деятел, театрал, един от основателите на групата за изворен фолклор при читалището, главен неин солист, като с неговите участия са извоювани най-големите отличия. Бил е председател както на читалището, така и на кооперацията.
За принос в развитието на читалищната дейност и постижения в художествената самодейност, членовете на групата за изворен фолклор, с ръководител Христо Митев, получиха юбилейни грамоти, които им бяха връчени от Иван Иванов – председател на читалището. Настоятелството на „Пробуда“ честити юбилея на всички членове и активисти на читалището с поздравителен адрес, като изказа най-искрена благодарност за техния цялостен принос в развитието на читалищната дейност. На бившите и настоящите самодейци бе връчен благодарствен адрес за тяхната работа в издирването, съхраняването и популяризирането на местния фолклор и развитието на читалищната дейност.
По повод 100-годишния юбилей Съюзът на народните читалища удостои НЧ „Пробуда – 1919“ с медал за активна читалищна дейност. Поздравителни адреси и подаръци бяха получени от РЕКИЦ „Читалища“ – Габрово, регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, ръководството на Община Севлиево, РКС „Подем“, клуба на пенсионера в Буря, председатели на читалища от общината и Община Дряново.
Както подобава на празник, изнесен бе и концерт, който бе открит от групата за изворен фолклор. Тя е носител на златни медали от петия и шестия събор в Копривщица, а на последния е удостоена с плакет и „отличник“, и е носител на златна значка от седмия републикански фестивал на художествената самодейност, на медали от фолклорен събор „Искри от миналото“ – Априлци, „На Белица хорото“ – 2018. Тя разнася славата на Буря по фестивали и национални събори и има цяла галерия от грамоти и отличия.
Видях хора от залата, които пяха заедно с певците на сцената, видях хора, които плакаха от умиление и се гордея, че НЧ „Пробуда – 1919“ успя да съхрани песните и музиката на селото, в което са корените ни. Пожелавам все така да обичат българските народни песни и да ги предават на поколенията, за да пребъдат през времето, а с тях – и българщината.
Тържеството продължи с поздравителен концерт от НЧ „Трезвеност – 1870“ – Сухиндол.