120 години – на възраждане, на всеотдайна, сърцата дейност на поколения читалищни дейци – будители и предани съподвижници, за да бъде съхранена българската духовност и традиция. Годината е 1899-а. Родолюбиви, ентусиазирани и жадни за знания сенничани учредяват една нова народополезна организация – читалище. Наричат го „Свети Климент Охридски”, за да се опази българското съзнание и да се възражда българският дух. Големият празник бе отбелязан с юбилеен концерт в присъствието на много сенничани и гости.
Преди 120 години читалището е основано от будни за онова време сенничани: свещ. Никола Христов, Мичо М. Касъров, Димитър М. Джабраилов, Стоян Факиров, Михо Йонков Филеков, Кънчо Ив. Кръвенишки и др. Ролята на читалището в живота на селото е извънредно важна. Читалищната библиотека набавя книги, от които селяните се учат на културно обработване на земята, търсят и откриват правдата за своя живот в произведенията на българските класици. През следващите години членовете на читалището бързо нарастват, а повечето от изтъкнатите по онова време жители на Сенник разбират голямото значение на читалището, като просветен институт, който подпомага всестранната дейност на селяните и затова влизат в редовете му, не само като обикновени членове, но и като дарители, които подкрепят материалното му състояние.
Постепенно през годините читалището се снабдява с киноапарат и радио. Сформират се танцова група, театрален състав, смесен и битов хор, група на народни обичаи, група за художествено слово, дори и лекторска група по лозарство и зеленчукопроизводство. Самодейните състави участват в местни, общински, областни събори и фестивали, от които са се завръщали с много награди.
През своята 120 годишна история читалището се утвърждава като обединяващ център за всички, които обичат музиката, песните, танците, театъра, словото, автентичния фолклор и книгите. Библиотечният фонд наброява 11 089 тома разнообразна литература. Към библиотеката са създадени три клуба – „Аз искам да знам”, с ръководител Росица Радкова, клуб по ръкоделие „Сенничанка“, с ръководител Станка Гичева и „Дедите ни завещаха”, с ръководител Тотка Стефанова. От 2004 г. до днес читалището издава стихосбирки на свои поети, както и книги за Марин Попов, Дан Колов, за прослава на с. Сенник и неговите хора. Дори и сега, по повод 120-ия юбилей, благодарение на родолюбиви дарители, ще излезе от печат „История на с. Сенник“.
„120-те години от създаването на читалището ни дават самочувствие, че в тези трудни времена нас ни има и читалищното дело продължава. Благодаря на всички Вас за участията, подкрепата и доверието към народното огнище, към културната памет, младостта и творчеството. Благодаря Ви, че поддържахте жив огъня, запален преди 120 години и нека този огън да гори и през идните столетия.
Поздравявам всички творчески колективи – ученици и възрастни, с пожелание за здраве, щастие и много успехи на читалищната сцена. Нека извисяваме българския национален дух, за да има българско, докато свят светува. За да я има България“. С тези думи се обърна към стотиците самодейци председателят на читалището Иван Христов.