Със заповед на министър Танева, тази събота – 5 октомври, се открива сезонът за лов на местен дребен дивеч и групов лов на дива свиня. Ловът ще бъде разрешен три дни седмично, вместо досегашните два дни, пише БГлов. Целта е да се намали популацията на дивата свиня, която се счита за основен разпространител на заразата от заболяването Африканска чума по свинете (АЧС). Ловуването ще се извършва по график, утвърден от директора на съответното държавно горско или ловно стопанство.
Независимо че на много места популацията е засегната от вируса на АЧС, усилията за справяне с болестта при питомните свине позволиха да отпаднат част от ограниченията по отношение на достъпа и ловуването в инфектираните зони. Над 60 пъти се намалява площта на територията, в която ще важи забрана за извършване на всякакви дейности, в това число и лов, след установен случай на АЧС. Забранената зона от 200 кв.км се намалява на 3 кв.км. Съгласно новите указания се намалява и срокът за забраната – от 60 на 30 дни. След изтичането на първия месец се допуска индивидуален лов, лов с капани и лов без кучета, а след изтичането на втория месец и групов лов с кучета. Определя се инфектирана 200 кв. км зона около установен случай на диво прасе с АЧС. В нея попадат забранената площ от 3 кв. км, както и други две санитарни зони. В първата санитарна зона от 27 кв.км се разрешава индивидуален лов, лов с капани и групов лов без кучета. Във втората санитарна зона се разрешават всички видове лов на дива свиня.
В заповедта са посочени и мерките за биосигурност, които ловните дружинки трябва да спазват. За провеждане на лов, ловците предварително подготвят ями за загробване на остатъците от отстреляните диви свине. Задължително трябва да се осигурят и препарати за дезинфекция и пръскачки, с които ловците да обработят използваните инструменти, облеклото, обувките, оръжията и принадлежностите към тях, както и автомобилите.
Всички отстреляни по време на лов диви свине задължително се изследват за вируса на АЧС, като изследванията са за сметка на БАБХ. Изследването за трихинелоза остава, както досега, за сметка на ловците. До излизане на резултатите от пробите, отстреляните диви свине трябва да останат за съхранение в хладилни съоръжения.
Междувременно продължават претърсванията в ловностопанските територии за установяване на животни с нетипично поведение или вече загинали животни. С цел стимулиране на претърсването, в заповедта е разпоредено държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства да изплащат по 150 лева за намерен труп на дива свиня и по 50 лева за отстреляна дива свиня при индивидуален лов.
Полицията публикува мерки за безопасно ловуване
Във връзка с откриването на ловен сезон 2019/2020 г. ще бъде създадена организация за засилени мерки и недопускане на инциденти с огнестрелно оръжие, става ясно от страницата на Областната дирекция на МВР. От там уточняват, че ще бъдат организирани съвместни проверки с представители на Регионална дирекция по горите, държавните предприятия и с участие на ловните сдружения.
Ръководството на ОДМВР – Габрово апелира:
– Ловът на територията на област Габрово да се провежда при стриктно изпълнение на мерки за безопасност и дезинфекция, с цел превенция и ограничаване разпространението на болестта Африканска чума по свинете;
– Ръководителите на лова да инструктират ловците от ловните си дружинки, при провеждане на ловни излети да проявяват повишена бдителност за установяване на умрели диви свине или такива, които проявяват нетипично поведение;
– При провеждане на ловните излети да се спазват стриктно противопожарните изисквания и правилата за безопасност;
– Участниците в групов лов на дива свиня задължително да са екипирани по време на ловуването с ленти, шапки или с облекло в ярък сигнален цвят;
– Пренасянето на огнестрелното ловно оръжие да се осъществява задължително в затворен транспортен куфар или в калъф със заключващо устройство на спусъка.
От полицията напомнят, че най-честите причини за допускане на инциденти по време на лов са:
– Стрелба по шум, неясно видима цел или по такава, с възможност за злополука;
– Използване на сачми с диаметър над 6 мм по време на групов лов на дива свиня;
– Неправилно боравене или боравене с технически неизправно огнестрелно оръжие;
– Самоволно напускане на позиция, определена от ръководителя на лова;
– Употреба на алкохол и/или на упойващи вещества непосредствено преди или по време на ловен излет.