КРИСТИНА ИВАНОВА
Образованието извън България винаги е било давано за пример, но като всяко нещо и то има своите предимства, и недостатъци.
За да добием по-ясна представа за приликите и разликите, за плюсовете и минусите на образованието в чужбина, разговаряхме с четирима ученици и студенти от различни краища на света. Те разказват повече за структурата на образованието в родните си държави, за атмосферата в училищата и университетите и споделиха какво биха променили в образователната система на държавата, в която учат, ако получат тази възможност.
Бел. Ред.: Автор на интервютата е Кристина Иванова, единайсетокласничка от СУ „Васил Левски“ и състезателка от севлиевския клуб по моделизъм „Моделист Севлиево“.
“Винаги съм имала интерес към журналистиката и съм искала да се занимавам с нея“, казва Криси и допълва, че идеята за тези интервюта се заражда покрай един от училищните й проекти по английски език. Решава да я доразвие, като използва познанствата си с хора от различни държави и да напише нещо, което е и интересно, и полезно.
Стоил от Америка: “Тук най-много ми харесва отношението на учителите и това, че те непрекъснато те подкрепят”
18-годишният Стоил е ученик в гимназия „Лонг Рийч“ Колумбия, Мериленд. Въпреки че носи българско име, той е роден и израснал в Америка. Освен че получава средното си образование в Щатите, там той планува да учи и висше. Казва, че нещото, което най-много му харесва в американските училища, е отношението на учителите към учениците.
– Каква е продължителността на образователния процес в Америка?
– Тук, в Америка, ходим на училище 13 години. Образованието се разделя на три етапа. Първият от тях започва още в детската градина и продължава до пети клас в началното училище, вторият продължава само три години – от шести до осми клас в средното училище. Последният етап от образованието в САЩ е с продължителност четири години – от девети до дванайсти клас в гимназията.
– Това означава ли, че децата са задължени да посещават детска градина?
– Да, защото в някои щати, като Мериленд например, учениците са задължени от закона да получават образование от 5 до 17-годишна възраст. Детската градина е за деца от 3 до 6-годишна възраст, което означава, че не може да бъде пропусната. Образованието е задължително до 17-годишна възраст, тоест, 18-годишните могат по законен път да прекъснат своето образование.
– Коя е най-високата и коя най-ниската оценка в американските училища?
– Най-високата оценка е A+. Тя отговаря на оценка 6 в българските училища. Най-ниската оценка тук е F. Тя няма еквивалент в шестобалната система.
– Колко дълго продължава учебната година в Америка?
– Започваме училище през септември, точно след Деня на труда, който се празнува в първия понеделник на месеца. Приключваме около 18-ти юни в случай, че не сме имали извънредна ваканция поради снеговалеж по време на учебната година. Тук ни пускат във ваканция дори и при 1 см сняг.
– По колко минути са часовете ви?
– Всеки учебен час продължава 50 минути. Изключение прави четвъртият час, който продължава час и половина.
– Колко ученици са средно във всеки клас?
– Зависи, в повечето случаи сме в рамките на 15-20 души.
– Тук, в България, много от учениците се оплакват от големите домашни, които трябва да пишат. Така ли е в Америка? Смяташ ли, че ви дават прекалено много домашни работи?
– Да, дават ни домашни както по задължителните предмети, така и по тези, които са за деца с таланти. Всъщност, по предметите за надарени деца имаме повече домашни, отколкото по задължителните. Те са по-трудни, а и носят повече точки при кандидатстване в университет.
– Ти доволен ли си от предметите, които изучаваш?
– Да, доволен съм, защото аз си избирам какво да уча. В началото на годината от училище ти дават списък с всички предмети, които може да учиш и ти си избираш тези, които смяташ, че са интересни и биха ти помогнали при кандидатстване в университет.
– Ако имаше шанса да промениш нещо в образователната система на Америка, какво би било то?
– Бих променил учебния план и начина, по който е структуриран учебния материал. Също така бих сменил шофьорите на училищните автобуси с някои по-дружелюбни.
– Какво ти харесва най-много в образователната система на САЩ?
– Определено, най-много ми харесва отношението на учителите и това, че те непрекъснато те подкрепят и ти съдействат. Независимо какви оценки получаваш, учителите се опитват да направят всичко възможно, за да ти помогнат да влезеш в добър университет, а по-късно и да си намериш добра работа. Също така ми харесва, че може да се явяваш на изпитите за университет колкото пъти искаш, докато не получиш оценка, която да те задоволява.
Саеко от Япония: “Бих желала образователна система, която ми дава възможност да избирам предметите, които уча”
Саеко (24 г.) е студентка в университета „Нихон“, Токио. Основното си образование тя получава в едно от многото частни училища в Токио. Казва, че е доволна от образованието, което японските училища предлагат, но би искала да получи възможността сама да избира предметите, които учи.
– Саеко, какъв е общият срок на задължителното образование в Япония?
– В Япония образователния процес продължава 12 години и е разделено на три етапа. Първият етап преминава в началното училище и продължава шест години. След това, в продължение на три години, учениците посещават основно училище. Последният етап от образованието в Япония е средното училище, което учениците посещават три години.
– Задължително ли е децата да посещават детска градина?
– Не, не е. Въпреки това, повечето деца ходят на ясла и детска, защото родителите им работят.
– Коя е най-лошата и коя е най-добрата оценка в японските училища?
– В зависимост от степента на образование, оценките са различни. В началното училище най-високата оценка е 3. Учениците в основните и средните училища се оценяват по два различни начина. Първият е от 1 до 5, а вторият – от 1 до 10. В университета студентите се оценяват по петстепенна система, като най-високата оценка е S, тя се пише за резултат от 90 точки нагоре, а най-ниската – D се поставя при 59 точки и по-малко. В допълнение към тези точки, които се дават на тестове, на студентите се дават и точки за поведението и работата им в час.
– Когато беше ученичка даваха ли ти много домашни?
– По принцип, всичко зависи от училището, в което учиш. Но да, в моето училище ни даваха много домашни работи.
– Доволна ли си от предметите, които изучаваше в училище?
– Да, може да се каже, че съм доволна. Когато бях ученичка посещавах училище, което беше само за момичета и там учих предимно предмети, свързани с изкуството, а ми се искаше да уча по-технически предмети.
– Имали нещо в образованието в Япония, което би искала да промениш?
– Да, бих желала образователна система, която ми дава възможност да избирам предметите, които да уча.
Кирил от Украйна: “Доволен съм от образованието в Украйна. Не бих променил нищо”
Кирил (23 г.) е студент в Киевския университет. Той е доволен от украинското образование и е категоричен, че не би променил нищо в него.
– Каква е продължителността на образованието в Украйна?
– Ходим на училище общо 11 годни. От първи до четвърти клас посещаваме начално училище. След това продължаваме в средно училище, където учим от пети до единайсти клас. След завършване на средното училище получаваме диплома за завършено средно образование. След това, много от нас избират да продължат образованието си в университет. В университетите в Украйна учим 4 години, за да получим диплома за завършено висше образование, а след това имаме възможността да учим още една или две години, за да вземем и магистърска степен.
– Задължително ли е децата да посещават детска градина?
– Да, задължително е. Има закон, които гласи, че всяко дете трябва да посещава детска градина от 3 до 6-годишна възраст.
– Колко дълго продължава учебната година в Украйна?
– Започваме училище на 1 септември и излизаме в лятна ваканция в края на май. Университета също започва на 1 септември, но приключва в края на юни.
– Даваха ли ти много домашни, когато беше ученик?
– Да, имах доста домашни за писане. Не бяха много трудни, но бяха доста.
– Коя е най-добрата и коя е най-лошата оценка в украинските училища?
– И в училище, и в университета най-ниската оценка е 1. При отличните оценки е по-различно. В училище най-високата е 12, а в университета – 5.
– Каква е продължителността на часовете в училищата и университета?
– Уроците в училище са по 45 минути. В университета лекциите продължават час и 25 минути, което, честно казано, е много.
– Какво би променил в образователната система на Украйна?
– Ако трябва да бъда честен, не бих променил нищо. Доволен съм от образованието в Украйна и не бих променил нищо.
Адам от Полша: “Бих заменил книгите с лаптопи, защото раниците ни са твърде тежки”
Адам (17 г.) е ученик от Краков, Полша. Той харесва всичко в полската образователна система, с изключение на това, че вместо да използват модерните технологии, учениците все още са принудени да носят тежки раници на гръб.
– Кои са основните етапи на полското образование, Адам?
– Първо е детската градина. Тя не е задължителна, но въпреки това повечето деца я посещават. След това, в продължение на осем години, посещаваме средно училище. След завършване на средното образование имаме две възможности. Първата от тях е да продължим образованието си в лицей, където се учи три години. Втората е четири години да учим в техническо училище.
– По какъв начин се оценяват учениците в Полша?
– Оценяват ни по шестобалната система. Тук най-високата оценка е 6, а най-ниската – 1.
– Колко дълго продължава учебната?
– Започваме на 1 септември и приключваме на 28 юни, което означава, че имаме два месеца лятна ваканция.
– Дават ли ви домашна работа?
– Да, дават ни домашна работа, но не мисля, че е чак толкова много.
– Доволен ли си от предметите, които учиш?
– Аз уча в профилирана паралелка с немски език и математика и харесвам доста от предметите, които уча. Въпреки това, бих искал да уча повече физика и математика, вместо полски.
– Каква е продължителността на един учебен час?
– Всеки час е по 45 минути.
– Има ли нещо, което би искал да промениш в образователната система на Полша?
– Добър въпрос. Бих заменил книгите с лаптопи, защото раниците ни са твърде тежки.