Започна изплащането на еднократна помощ в размер на 300 лева на стопаните от Габровска област, предприели мерки за почистване и дезинфекция на обектите, след доброволно усвояване на месото от прасетата в личните им стопанства. Това става след като на 23 август Областната епизоотична комисия е одобрила и утвърдила списъците на стопаните, които имат право на подпомагане.
Отново в Комисията е взето Решение освен в 20 – километровата санитарна зона да бъдат включени и стопанства извън нея, с цел да не се създава напрежение и да се прави разделение между хората в област Габрово – подчертава председателят на Областната епизоотична комисия Росен Цветков и допълва, че това е причината в решението от 23 август да продължава да фигурира точката, в която се казва: „Всички обекти тип „заден двор” в областта представляват висок епизоотичен риск за разпространение на заболяването и собствениците следва да предприемат незабавно мерки, описани в писмо от края на юли на земеделския министър до областните управители – заколване на прасетата. Именно това ни дава основание и възможност на стопаните, които отглеждат до 5 прасета от типа „заден двор“ и доброволно са ги заколили, но не попадат в санитарната 20-километрова зона, също да получат средства за дезинфекция“, категоричен е Цветков.
Общо одобрените заявления, които отговарят на изискванията са 343 – от тях 300 са в 20-километровата зона и 43 извън нея. До момента са изплатени сумите на 45 собственици. Изплащанията се извършват съвместно със служители на ОДМВР по места на хората, които нямат банкови сметки. На онези, които имат, сумите се превеждат по банков път. Ангажимент на кметовете на населени места е да изложат на публично място списъците със стопаните, които ще получат еднократната помощ за дезинфекция.
Нови капани срещу Африканска чума по свинете
5 нови капана за улов на дива свиня бяха изградени преди дни в държавните ловностопански райони и държавните дивечовъдни участъци в обхвата на Северноцентралното държавно предприятие (СЦДП), с което броят им достигна 60. 23 от тези съоръжения са нови, изградени през месец август, като част от мерките за справяне с болестта Африканска чума по свинете (АЧС). Предстои СЦДП и юридическите лица, стопанисващи дивеча в държавните дивечовъдни участъци, да изградят или ремонтират още десет капана. Към момента уловените диви свине в капани на територията на СЦДП са 44. Отделно от това, съществуващите и новоизградени капани от ловните сдружения в обхвата на предприятието са 41.
От началото на август 143 животни са отстреляни при индивидуален лов на диви свине, което също цели намаляване на популацията и ограничаване разпространението на заразата. Служители на СЦДП и териториалните му поделения в областите Габрово, В. Търново, Русе, Силистра и Разград продължават да правят три пъти седмично претърсвания в горите за трупове на починали животни. Към момента извършените обходи са 559.