РОСИЦА РАДКОВА
„Отронвам стих от много цветове“. Това е името на първата стихосбирка на дългогодишната самодейка при НЧ „Св. Климент Охридски – 1899” в Сенник Станка Гичева. Малката книжка е издадена с безценната финансова подкрепа на внуците на ваторката – адвокат Светла Банкова и Димо Банков. Стиховете в нея докосват сърцето на читателя с чистата обич, струяща от редовете, посветени на семейството й, на обичта, на природата. Но писането е само един от талантите на Станка Гичева. Нея всеки я познава с разнородните й таланти и добро сърце.
Родена е на 30 септември 1936 г. в Сенник. След изкаран тригодишен курс по бит и култура става лектор по шев и кройка, сладкарство и готварство в Севлиево. Много години работи като моделиер на плетачен отдел в Сенник към ТПК „Ильо Влаев“. През 2016 г. тя е избрана за председател на клуба по ръкоделие „Сенничанки”, чиято цел е женските умения да достигнат до повече хора, да се предават от ръка на ръка така, както на времето са предавани от майка на дъщеря и от баба на внучка. „Когато творим с иглата или куката, се успокояваме. Оставяме грижите. При мисълта, че плетем подарък за близки грейва усмивка на лицето ни. Скриновете ми са пълни с килими, черги, покривки, карета, чорапи, кувертюри, с часове да гледаш, да се ненагледаш на красота и багри”, споделя тогава Станка Гичева. Вече четвърта година под нейно ръководство се провеждат мероприятия както в Сенник, така и в селата Богатово и Хирево, в Севлиево. По почина на сръчните сенничанки се създават и клубовете „Богатовските баби“ и „Хиревки“. Дамите от трите клуба си организираха „седянка до камината“ за изработване на уникални мартеници за самотните хора в селата. Неуморно, седмици наред, Станка Гичева изплете на една кука с червена и бяла прежда мартенички за ученици в севлиевските училища, с които сенничани празнуват и Деня на самодееца. Освен това тя, облечена като Баба Марта, с много емоция разказва на децата древната българска легенда за възникване на мартеничката, а омесените от нея вкусни празнични пити да гледаш, да се ненагледаш. Всички в селото помнят как тя, заедно с няколко жени, сътвори прекрасни произведения с ръцете и сърцето си за една изключителна кауза – благотворителния базар „Шанс за бебе“, в подкрепа на семействата с репродуктивни проблеми на четвъртото издание на националния фестивал „Семе българско”. А благодарение на майсторското изработване на захарни петлета, тя представя родното читалище и печели заслужени призови места. Грамотите си от конкурс „Тиквени изкушения”, кулинарен събор „От нищо-нещо”, забавно ателие „Бяло и червено” и фестивал „Семе българско” предостави за съхранение в читалището.
Най-щастливи от срещите с омайницата Станка обаче остават децата. Посреща ги с топла баница или питка и им показва тънкостите в изработването на захарните петлета. Всеки се чуди, как от захарната вода се прави тесто и как не пари на сръчните й ръце. Екипите на няколко телевизии идват в Сенник, за да заснемат талантливата жена, за да знаят в България за уменията й да приготвя по стари рецепти вкусни храни, пеейки народни песни и рецитирайки с плам и вдъхновение.
На всеки празник жителите на селото се наслаждават на звънкия й глас, докато рецитира новите си стихове за съответния повод – Бабинден, 8 март, Международният ден на възрастните хора, музиката и поезията, Денят на народните будители и др. Десетки са децата от селото, които тя успява да научи как се изработват сурвакници от дpянoви клoнчeтa, yкpaceни cпopeд тpaдициятa c вълнa, cyшeни плoдoвe, пyкaнки, гeвpeчeтa, цветя и чepвeни кoнци зa здpaвe.
За многото усилия и труд, които Станка Гичева положи, за да научи малки и големи да продължават и тачат традициите, чисто по български, всички й благодарят от сърце… и с нетърпение очакват представянето на стихосбирката.