2019 година преминава под знака на честването на 85-ата годишнина на “Идеал Стандарт – Видима” АД. След няколко дни, на 4 септември, ще се проведе заключителното събитие на 25-ото издание на стажантската програма. На 1 юли, по време на нейното стартиране, стана ясно, че един от първите стажанти е сегашният изпълнителен директор на Компанията Ярослав Дончев. На 1 юли 1999 година той влиза в Компанията като служител. Тези две събития са достатъчен повод да разговаряме с г-н Дончев за развитието на стажантската програма като част от успеха на Компанията и пътя, извървян през тези 20 години от редовия служител до високата позиция, която заема в борда на директорите на “Идеал Стандарт – Видима” АД.
-Г-н Дончев, как се развиваше стажантската програма през тези 25 години?
– Първо трябва да кажа как се чувствахме не само аз, но и всички, които сложихме началото на стажантската програма. Бяхме изпълнени с огромен ентусиазъм. Още когато беше създадено съвместното дружество през 1992 година, моята съдба беше определена, аз исках да работя и да бъде член от това семейство. Спомням си, че когато трябваше да избирам университета, в който да продължа образованието си – бях приет в няколко, се срещнах с един от ръководителите на фирмата и попитах коя специалност, в кой университет би била най-подходяща, след като завърша да работя в Компанията. Така че Компанията определи както университета, така и целия ми жизнен път. Когато започнах в първата стажантска програма, във всички стажанти имаше огромен ентусиазъм, защото се срещахме с нещо ново – нов начин на работа, нови изисквания към качество, дисциплина, спазване на срокове…. изискват нещо от теб, даваш много от себе си и най-важното – научаваш доста неща за хората, за начина на работа. Част си от едно голямо семейство – в случая семейството на “Американ Стандарт”. Бях изключително амбициран да дам всичко от себе си. През годините програмата растеше с ръста на самата Компания – от завод за санитарна арматура, а след това завод за санитарна керамика. Създадохме и център за ИТ технологии, център за финансово обслужване, Компанията се превърна от производствен център в център за висококвалифициран труд и услуги. С това развитие дойде и развитието на стажантската програма – в момента имаме стажанти във всички направления на нашата Компания. Тази година са 78, а в началото бяха предимно в монтажния цех на завода за санитарна арматура.
– Има ли и сега млади хора, чиято професионална съдба да се определя от “Идеал Стандарт – Видима”?
– Често се случва! Един от първите въпроси, които се задават на стажантите от колегата от Човешки ресурси е:”Как виждат себе си вбъдеще?” Почти всички отговори са, че все още не са се определили, но не след дълго вземат друго решение. Статистиката показва, че 20% от стажантите успешно са се реализирали в нашата Компания. А това означава, че Компанията ги е харесала, те са избрали пътя си да се развиват в нея и след това, от обратната връзка с нашите ръководители разбираме, че те успешно се реализират. Имаме много такива примери и аз съм един от тях. Това за мен е голям успех.
– Как определяте пътя, който извървяхте от онзи 1 юли 1999 г, когато за първи път стъпихте в Компанията, до днес, когато сте неин ръководител? 20 години достатъчни ли са за това израстване?
– 20 години минаха като миг. Извървях дълъг път, защото на всеки две години имаше промяна в моята длъжност вертикално, хоризонтално. Започнах като финансов анализатор през 1999 г. Две години по-късно ми беше предложено да заема позицията на финансов ръководител на новосъздадената част от Компанията в Полша. Тогава бях най-младият финансов ръководител и едновременно единственият чужденец, който заема такава висока позиция в рамките на “Американ Стандарт”. След това, от 2002 до 2008 година, изпълнявах тази длъжност в много международни проекти, което доста ми помогна да придобия опит в международна среда с колеги от Германия, Франция и други страни. През 2008 година се върнах в България като финансов директор за търговската организация на “Американ Стандарт” за Източна Европа. През 2010 година станах финансов директор вече за цялата организация Източна Европа, включително и производствената дейност на заводите в Севлиево. През 2011 година стана обединението на двата завода в компания “Идеал Стандарт – Видима” – това е голяма стъпка за нас. Открихме центъра за финансово обслужване, което промени много важността на нашия регион. През 2012 година станах член на Съвета на директорите и зам.-председател на Съвета на директорите на българската Компания. Четири години по-късно, през 2016 година, заех позицията на изпълнителен директор, а през 2017 г. ми беше предложено да поема финансите на цялата корпорация за търговската организация на “Идеал Стандарт Интернешенъл” и две години по-късно, от началото на 2019 г., съм бизнес лидер на търговската организация Източна Европа, която включва повече от 40 страни.
– Кой е урокът, който сте запомнил от първите години като служител в Компанията и следвате до днес, независимо че сте на толкова висока позиция?
– Аз бях голям щастливец, защото винаги съм имал много силни ръководители, от които съм вземал пример. А това е голям стимул за развитие. Много съвети съм получавал, но един от най-важните, които получих в самото начало, беше от г-н Васил Кънев. Тогава той ми каза, че ако един ръководител иска да е успешен, трябва да има кадърни хора до себе си. Неговите думи бяха, че ръководителят и служителят образуват една синергия. И за да може ръководителят да израсне, да бъде силен, трябва да има служители, които да му помогнат при изпълнение на резултатите, но също и те да се изградят и да заемат следващо ниво. Тази синергия е тайната към успеха.
– Компанията е създала стандарт не само за добро управление, но и за отговорности и отношение към работници, към служители. Разкажете как една чуждестранна Компания успя да развие и продължи тези традиции през годините?
– За успеха има три важни момента. Първият, за да бъде една компания успешна, трябва да има добри резултати, да въвежда все повече иновации в областта на продуктите, да инвестира в своето развитие. Вторият важен момент е отношението към хората – служителите и работниците. Това не е клише, защото тези хора правят компанията. Силни ръководители, служители и работници, които работят заедно, за да може компанията да се развива и просперира. Колкото повече тя е успешна, толкова повече ентусиазмът се изгражда и развива. Има много стъпки, по които ежемесечно работим, за да привличаме млади хора, а и за тяхното развитие. Младите хора са бъдещето на Компанията. И не на последно място за успеха има значение бизнес средата и средата за живот, свързваме ги заедно, защото те са много важни. Тук вече се обръща внимание на партньорството с местните и държавните структури. Бизнес средата е много определяща и може да се създаде с помощта на тези институции. Разбиране, помощ, съдействие – това подпомага Компанията да развива мощностите си в съответната страна и в съответния град. Много важна е и средата на живота на хората, работещи в нашата Компания. Сътрудничим си с Общината, с другите местни и регионални структури. И всичко това, за да подобрим социалния и икономически живот в региона. Това е наше задължение, така го чувствам.
– Прави впечатление, че в подетите от “Идеал Стандарт – Видима” кампании се включват и други фирми в Севлиево, което е знак, че добрият пример заразява.
– Радвам се на добро партньорство с други компании от Севлиево и региона. Вече имаме добра практика и с другите две големи фирми на територията на Севлиево – АББ и “Хамбергер”. Няколко са съвместните инициативи от миналата година, които тази година продължаваме. Мисля, че имаме завидна синергия и разбиране за подобряване социалния и икономическия живот в града.
– Единствено постигането на добри резултати ли е важно? Какво ви е мнението за отношението към хората, с които тези резултати се постигат?
– Чрез добро отношение задържаме и привличаме хората. Така те идват и остават тук – работят и живеят.
– Липсата на това ли е една от причините някои да предпочетат да работят навън?
– Смятам, че в Севлиево се запази добър баланс. Да, има млади хора, които напуснаха, но има и такива, които се завърнаха в България. Трябва да работим в тази посока. Партнираме си с Общината, за да подобрим здравеопазването и образованието – училища, детски градини, спортни клубове – децата да се развиват. Затова тук има много хора, които са се върнали от чужбина, служители и работници.
– Хубаво ще е да разкажем за тях, за опита и уроците, които са научили там и сега прилагат тук!
– Да, добрите примери трябва да се показват. Често казвам на всеки, който е избрал пътя в чужбина, да направи едно сравнение на нетните разходи, на начина на живот в България с този, който има в момента в другата страна, която е избрал да живее. Опитът показва често, че ако се върне в България, работи в успешна компания и получава нормални доходи, стандартът на живот ще му бъде много по-добър от този в страната, където живее.
– Това важи с пълна сила и за тези, които избират да работят и живеят в столицата или другите големи градове в страната. Там се редят по нощите, за да запишат децата си на детска градина или училище, а тук се закриват детски градини, училища, които предлагат далеч по-добри условия за образование и живот на децата…
– Вече има млади семейства от други райони на страната в нашите заводи, които виждат възможност не само за професионална реализация, но и по-добри условия за отглеждане на техните деца. Аз винаги се радвам, когато разбера, че някой от голям град или чужденец е избрал да работи в нашата Компания. Тези хора са социално ангажирани както към Компанията, така и към обществения живот в Севлиево. Много се радвам, когато привличаме такива хора – от чужбина, от София, Варна, Пловдив….
– Много ли са?
-Има такива и в производството, и в администрацията. Прави впечатление, че ако първоначално е дошъл само единият от съпрузите, не след дълго идва и другият, и така семейството заживява в нашия град. Често се шегуваме, че стават по-големи севлиевци от нас, истинските, защото се стремят да допринесат градът да стане още по-добро място за живот.
-Г-н Дончев, как определяте създаването на Икономическа зона Габрово – Севлиево за по-успешното развитие на тези две общини, а и на цялата област?
-Аз мисля, че трябва да се работи за подобряването на условията за живот в тези два града, за да може да се привлече още повече бизнес. Не казвам, че е малко, особено в Севлиево, но има потенциал за още повече в нашата област, а ключът за това според мен е в една законова промяна. Тя е малка, но много съществена – става дума за децентрализация на част от бюджета. В повечето европейски страни това е разковничето за развитието на общините. Говоря за част от данък общ доход и данък печалба да остават в Общината. Тогава и Общината ще е заинтересована да привлича повече инвеститори. Хората ще са доволни, като знаят, че част от техните данъци остават в общината и виждат промяната, и изискват от Общината да се развива. Можете ли да си представите какво ще означава това за Община Севлиево, ако това се случи. Дори и за не толкова развитите региони, това ще бъде стимул да се привличат чуждестранни инвеститори. Виждал съм го в чужбина да работи, последно в Полша, което промени изцяло облика на Източна Полша и вярвам, че това ще е пътят към успеха. По-голям бюджет, по-добро управление на средствата, по-активен обществен живот, ще доведе до още по-бързото развитие на регионите. Вярвам, че Габрово и Севлиево могат да бъдат още по-голям и процъфтяващ бизнес център на България.