В навечерието на 142-годишнината от Шипченската епопея и 85 години от откриването и освещаването на Паметника на Свободата, Държавен архив – Габрово представят снимки и документи от съхраняваните фондове, сред които и непоказвани до сега. Началникът на отдела Цветомира Койчева споделя, че е избран един по-модерен начин за представяне, а именно електронният вариант. Макар че се губи личният контакт с посетителите, така експозицията ще е по-достъпна за всички, а не само за габровци – смята още съставителят на изложбата. Виртуалната изложба е качена на сайта на Национално честване Шипченска епопея www.shipka.org, където всеки ще може да я „посети“ по всяко време и отвсякъде.
Виртуалната изложба „Паметта за Шипка” може да се раздели условно на две групи. Първата включва документи и снимки на главнокомандващи, картички с батални сцени и в частност от Епопеята на Шипка, на участници в шипченските боеве – опълченци, руски войници и офицери, дейността на Временното управление в Габрово и на монахините на Девическия габровски манастир за осигуряване на тила.
Втората група обхваща документи и снимки, разкриващи признателността на поколенията към героите на Шипка, както и за строежа на Паметника на Свободата. Едни от най-интересните документи, показвани в изложба за пръв път са Грамота от Н.В. Цар Борис III за награждаване на опълченеца Никола Минчев от 1929 г., както и диплом за провъзгласяването му за почетен гражданин на Габрово. Той е един от 522-та живи опълченци и поборници, провъзгласени за почетни граждани на Габрово.
Интерес представляват и документите, свързани със строежа на Паметника на Свободата, чиято 85-та годишнина отбелязваме: Договор между Комитета за въздигане паметник за възраждането и освобождението на българския народ и арх. Атанас Донков и скулптора Александър Андреев, 1926 г., както и снимки от строежа и освещаването му на 26 август 1934 г.
Виртуалната изложба е част от програмата за тържествата, посветени на Шипченската епопея през август. Официално те ще бъдат открити на 21 август в Габрово с юбилейна изложба за строителите на Паметника на Свободата. Отново в Габрово е и кулминацията на честването вечерта на 24 август.