Все още Габровска област остава като единствена в Северна България, в която няма открити огнища на африканска чума по свинете.
Според източници на в.”Росица” почти всички стопани на прасета, отглеждани тип “заден двор” са изпълнили препоръките за доброволно умъртвяване на животните, въпреки личнито несъгласие с рестриктивните мерки. Очакваме официална информация от Областната епизиотимна комисия за резултатите от проверките направени в личните стопанства на жителите на населени места. Но както стана известно заплаха за разпространение на заразата са и дивите прасета. Вчера БНР съобщи, че е открито мъртво, заразено диво прасе в ДЛС”Искър”.
Какви мерки са предприети в ДЛС”Лъгът” коментира за в.”Росица” инж.Иван Степанов, директор на стопанството.
-Г-н Степанов, как ще коментирате ситуацията с разпространението и изпълнението на мерките за справяне с африканската чума по свинете?
-До момента нямаме потвърдена проба на заразено животно в нашия регион. Даваме доста много проби в сравнение с останалата част от страната. И, може би сме добър пример за това как ловците осъзнаха своята отговорност, и започнаха да ловуват инидивдуално, въпреки че е много трудно, защото времето е неподходящо. И хората, правят каквото могат, а ние оказваме нужното съдействие, за да се изпълняват всички мерки.
-Миналата година по това време пак говорихме за тази болест, за голямата популация на диви прасета в нашия регион, за това, че една от мерките е индивидуалния лов на диви прасета. Но тогава имаше разногласия между ловците, как стоят нещата сега?
-Има вече голям напредък в това отношение. Те проявиха разбиране, че най-голямата популация на дива свиня е в нашия регион, което ни прави много уязвими за разпространение на зарпазата. Всички са наясно, че е въпрос на време да дойде и при нас.
Все пак акцентът върху тази болест не е върху дивата свиня, макар че тя е преносител – има малко доказание случаи на разпространен вирус от дива свиня. Затова проблемите при разпространението на болелстта върху дивите животни далеч не са на първо място. Приоритет са фермите, индустриалното производство на свинско месо, където залогът е много голям.
-Как ще коментирате протестите на частните стопани, които отглеждат животни по метода “заден двор”? Не е ли това доказателство, че ние, българите не сме по правилата?
-Категорично не сме по правилата! Хората са изгубили доверие в държавните институции – къде основателно, къде не, но в тази ситуация всеки интелигентен човек трябва да погледне фактите, трябва да се заинтересува как е в другите държави….Това не е битов проблем за едно, две прасета!?Тук става въпрос за гигантски залог на цял отрасъл, затова няма смисъл да го коментираме. Просто трябва да изпълним задължението да няма нито едно прасе в заден двор. Тук няма място за сантименти и разсъждения. В такава кризисна ситуация, каквото кажат ветеринарните доктори, това трябва да изпълняваме всички. И, ако някой има успехи в борбата с африканската чума, това са народите, които имат дисциплина и изпълняват правилата. Ще дам пример с прибалтийските държави, въпреки че там имаха много сериозни проблеми, но всичко вече е под контрол. В Чехия със сериозна дисциплина хората се пребориха с африканската чума. А ние, в България имаме проблем с дисциплината и спазване на правилата.
-На 10 август ще се открие лова, какво още трябва да се направи, за да не се допуска заразата от преминаващи диви прасета?
-Няма какво друго да правим, освен в максимална степен да се ловува индивидуално. Успехите ни са твърде слаби, истината е, че ние не може да намалим популацията на диви прасета вече. Използвали сме всички възможни мерки, в това число и капани, но прасетата вече не влизат в тях, защото има достатъчно естествена храна и ни е трудно да ги примамим. Но въпреки това трябва да се прави всичко възможно, за да не се допуска заразата.Трябва да избягваме движението на хора в заразени райони, ако е било наложително пребиваването, след тгова да има задължително дезинфекциране. Много е важно да се вземат сериозни мерки за неразпространението на битови и хранителни отпадъци. Ние, българите имаме навика да ги изхварляме в природата с мисълта, че те ще се разрадят, но сега не е удачно да разсъждаваме така.
Само със строга дисциплина и изпълнение на всички мерки които държавата държавата налага, може да се справим с африканската чума.