За прекратени трудови договори и неизплатени заплати са най-много жалбите в дирекция “Инспекция по труда” – Габрово, при проверени 468 предприятия за първото полугодие на 2019 г. Данните бяха изнесени на заседание на Областния съвет по условия на труд. От тях се вижда, че през второто тримесечие на годината има увеличаване дела на проверки, увеличава се и броят на предприятията, проверени за първи път. При констатираните нарушения се наблюдава намаляване през второто тримесечие в сравнение с първото – от 1074 на 847.
26 сигнала са подадени от граждани и касаят проблеми, свързани с трудово-правните отношения и условията на труд. Запазва се тенденцията от последните години, най-голям процент от констатираните нарушения по здравословни и безопасни условия на труд да се отнасят до вътрешно фирмена организация за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Констатираните нарушения по безопасност на труда за полугодието са 252, а по хигиена на труда 191. Поради високия риск, приоритет за Инспекцията по труда е извършването на контрол на строителните обекти. През второто тримесечие са проверени 51 обекта, вследствие на което са отстранени от работа 5 лица заради това, че при проверката са установени да работят без лични предпазни средства. За констатирани нарушения, които представляват опасност за здравето на работещите, с акт за спиране са спрени 3 строителни обекта.
През второто тримесечие на 2019 г. в Инспекцията по труда са постъпили 35 сигнала за нарушения на трудовото законодателство, от които 3 анонимни. Анализът на постъпилите жалби показва, че се запазва тенденцията най-често жалбите да са при прекратени трудови правоотношения, като проблемите са предимно за неизплатени последни трудови възнаграждения или обезщетения. Друга характерна част от оплакванията на работниците след прекратяване на трудовите им договори е проблем с документите – липса на заповед за прекратяване или невърната трудова книжка. От всички постъпили сигнали, само един се отнася до осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. По всички сигнали, по които Инспекцията има компетентност, са извършени проверки и са наложени принудителни административни мерки, задължаващи работодателите да отстранят допуснатите нарушения.
По време на заседанието беше обсъдена информация от териториалното поделение на НОИ за трудовите злополуки и професионалните заболявания в Габровска област за първото полугодие на тази година, които са 27. Злополуките, станали по време на трудова дейност, са 22, 4 са настъпили по обичайния път към работното място или към дома, 1 злополука е в процес на разследване. За периода на първото полугодие има една трудова злополука, довела до смърт. От ТП на НОИ – Габрово отчитат тенденция към намаляване на общия брой декларирани трудови злополуки – за първото полугодие на 2019 г. са 27 броя, за същия период на 2018 г. са били регистрирани 36.
По икономически дейности допуснатите злополуки са във фирми от строителството, производството на машини и оборудване, с общо и специално предназначение, сухопътен транспорт, държавно управление, здравеопазване и др.