Само преди дни 88-годишна жена от Севлиево даде на телефонни измамници 30 000 лв., а случаите, в които ало-мошениците са притеснявали хора от града и селата са десетки. Някои от тях завършват с лош край за наивните хора, „хванали се“ на лъжите на изпечените престъпници.
Ето и кои са най-разпространените сценарии за извършване на телефонни измами: „Оказване на съдействие при провеждане на полицейска акция по залавяне на измамници“; „Спешна операция на роднина, за която са нужни допълнителни пари“; „Внасяне на гаранция за освобождаване на близък човек от арест”; „Печалба от томбола или телевизионна игра”; „Баене за разваляне на магия” и др.
От полицията съветват никога да не давате пари на непознати за Вас лица, независимо от предлога, да не се доверявате на непознати лица, както и да не предоставяте свои лични данни и данни за Ваши близки по телефона. Запазете самообладание при получаване на обаждане от човек, който се представя за Ваш роднина, изпаднал в беда. Ако все пак имате съмнение, че се обажда Ваш близък човек, първо се опитайте да се свържете с него чрез свой съсед или познат, по възможност от телефон, различен от този, на който сте получили обаждането. Ако получите обаждане от човек, който се представя за Ваш близък, задайте въпрос, отговора на който не би трябвало да е известен на непознати лица – например рождена дата, населено място и т.н.
В случай, че получите такова обаждане и спрямо Вас бъде осъществен опит за телефонна измама, незабавно подайте сигнал на тел. 112. Често след своевременно подаден сигнал за извършваща се телефонна измама, извършителите много бързо биват задържани.
Необходимо е близките непрекъснато да говорят за това с възрастните си родители и да им напомнят как случайно може да станат жертва.
Бъдете бдителни и при съмнение проверявайте получената информация, включително и в институциите, от чието име ви се обаждат за съдействие.