ГАЛИНА НИКОЛОВА
Училищата в Севлиево се готвят за въвеждането от предстоящата нова учебна година на електронни дневници и бележници. Това показа проверка на в.”Росица”, след като се свърза с директорите на школата в града. От 15 септември без хартиени дневници и бележници ще бъдат в СУ „Васил Левски“ и ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, всички останали училища в града ще въвеждат информацията паралелно и по двата начина – на хартиен носител и електронно.
От СУ „Васил Левски“ обявиха, че от учебната 2019-2020 г. изцяло премахват хартиените дневници и бележници. „През втория срок на тази учебна година водихме информацията и по двата начина, така че сме готови от 15 септември да преминем на електронно управление“, каза Ани Андреева, директор на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“. Инж. Нели Христова – директор на ПГ „Марин Попов“ съобщи, че тя и колегите й не са изцяло готови за промяната, поради което през новата учебна година ще водят и двете системи. Сега учителите преминават курсове, за да бъдат подготвени да се справят с новия начин на работа, вече е сключен и договор с доставчик на услугата.
„Въпросът с електронното управление изобщо не е стоял на дневен ред в училището“, каза Минчо Дойкин – директор на гимназията по транспорт в Градница. Според него, електронните дневници ще бъдат въведени на по-късен етап в селските училища, предвид обстоятелството, че при тях осигуреността с компютри не е такава, както в градските. Вероятно с този въпрос ще се занимаваме от началото на новата учебна година и ще търсим решение на въпроса, смята г-н Дойкин.
„Вече втора година работим с електронен дневник, но още ползваме и хартиения вариант. Така ще е и през новата учебна година.“ Това информира Емилия Неделчева – зам.-директор на ОУ „Стефан Пешев“, и обясни, че продуктът, който ползват, е многофункционален и дава много възможности. Учителите от начална и прогимназиална степен вече са обучени да работят с него, остава да бъдат подготвени и колегите им от занималнята. „Това е бъдещето, няма връщане назад“, категорична бе г-жа Неделчева.
Пълна готовност за електронния дневник няма и в ОУ „Христо Ботев“, показа разговорът с Никола Гърков – негов директор. В момента се проучват доставчиците на услугата и се търси добър вариант, а учителите преминават обучение за работа с продукта. Повече от 50% от преподавателите вече са обучени, до 15 септември тази компетенция трябва да придобият и останалите им колеги. „През 2011 година в нашето училище имаше подобна програма и ние активно работехме с нея, но никой от родителите не се възползва от тази възможност“, разказа г-н Гърков. Той обърна внимание на обстоятелството, че предвид етническата принадлежност на по-голямата част от децата в училището, учителите търсят директен и личен контакт с родителите. Поради тази причина той сподели притесненията си относно ефективността от въвеждането на електронно управление.
Така хартиените дневници и бележници са на път да отидат в историята. От тази учебна година училищата могат да се откажат от тях и да отбелязват оценки, отсъствия и забележки само в електронна система. Родителите, които нямат компютърна грамотност, могат да получават справка на хартия веднъж месечно. Все още няма обобщена справка в Министерството на образованието колко училища в страната изваждат от употреба хартиените дневници и бележници. Но по неофициални данни, те са около 50.
Дигиталните варианти се въвеждат постепенно във все повече училища в България. Електронният дневник събира оценките, отсъствията, забележките на учениците и ги изпраща на родителите. Те от своя страна също могат да комуникират и с училищното настоятелство.