Галина Николова
„Макар че се случва днес, тази изложба е била замислена преди две години от моята майка Ирина Колбасова, което показва колко напред е гледала тя в работата си.“ С тези думи Сава Христов – ръководител на галерия „Видима“, откри във вторник изложбата на Гергана Рахнева и Петър Лазаров, която е последната за този сезон и ще остане на севлиевска територия до средата на септември.
Гергана Рахнева е родом от Русе и е завършила великотърновския университет със специалност „Църковни изкуства“, а по-късно защитава магистратура по живопис. През годините участва в национални и международни пленери, в множество колективни изложби с живопис и графика в България, сред които конкурса за живопис на „Алианц България“ в няколко поредни издания, Пролетен салон – 2011, националната изложба на малки формати в галерия „Сезони“ и др. Позната е и в чужбина – чрез представянето й в общи изложби в няколко балкански страни, Италия, Турция, Швейцария, Китай, от които получава няколко номинации и награди. Самостоятелно е излагала картини в Търново, Русе и Горна Оряховица.
Работи основно в сферата на графиката и приложните изкуства, но в своята живопис използва много от похватите на иконописта. Това се забелязва и в нейните портрети – те са по-схематични, липсва дълбочина, перспектива, а вниманието е насочено към чертите на лицето и емоциите.
Петър Лазаров е родом от Пловдив, възпитаник е на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, катедра „Графика“. Негов учител е покойният Иван Маринов.
От 1990 година живее в Холандия, а през последните няколко години преподава графични изкуства в Китай. Петър Лазаров е един от малкото живи художници, които са включени в официалната колекция на Рейксмузеум в Амстердам – в неговите 80 зали, разположени на 4 етажа, може да се проследи цялата история на Холандия и всичко, което се е превърнало в символ на тази страна. Други престижни колекции също показват негови творби – музеят Меермано в Хага, Холандия, Музеят на изящните изкуства в Окинава, Япония, Националната библиотека на Конгреса във Вашингтон, САЩ и Университета на Британска Колумбия във Ванкувър, Канада. Петър Лазаров е член на Британското общество на дървогравьорите.
Художественият му стил е повлиян от великите майстори в това изкуство – Дюрер, Рембранд, но и от българските традиции. А сюжетното съдържание на графиките му говори достатъчно за интересите и всеобхватната култура на автора.
През 2003 година Петър Лазаров посещава Япония, където работи с майстор по ръчно изработване на хартия – сенсей Фуджимори-сан, който е смятан за национално богатство на страната. Днес Петър Лазаров изработва и собствена хартия, като използва древни японски техники. Може да се каже, че той е единственият българин, който има тези познания. Към широкото поле, в което се изявява, се прибавя и илюстрацията. Негови творби илюстрират луксозни издания на книги както на български, така и на чужди автори – Атанас Далчев, Емили Дикинсън и др. Друг щрих от професионалния портрет на Петър Лазаров е неговата изложба през 2007 година в Шанхай, която включва 200 негови графики и се разпродава напълно. През 2008 година на Световния конгрес на майсторите по малка графика и екслибрис в Пекин Петър Лазаров е избран сред десетимата най-добри художници, работещи малка графика и екслибрис – чест, оказана за пръв път на българин.
Така, пътувайки до различни места, но и спирайки някъде за по-дълго, за да творят или учат, Гергана Рахнева и Петър Лазаров вървят по пътя си напред. Разстоянията от България до Холандия и Китай са големи, но точно те са създали образите на двамата такива, каквито ги видяха севлиевци чрез картините им на изложбата в галерия „Видима“. Защото пътуването не е понятие, което дефинира само преодоляване на разстояние между две точки на планетата. Пътуване е да се научиш на търпение, да се научиш да се лишаваш, да търсиш съвършенство в работата си. А това са пътищата на големия майстор, който още в началото прозира, че те са и по-дълги.