Габровска област е една от малкото области в Северна България, в която няма огнища на болестта Африканска чума по свинете. Затова е от изключителна важност да се засилят мерките за превенция и безопасност и да продължат да се изпълняват предприетите до момента мерки. Стремежът ни е да не позволим на вируса да се разпространи и да нанесе огромни щети. Това заяви зам.-областният управител Росен Цветков на брифинг за медиите от областта, след проведеното разширено заседание на Областната епизоотична комисия във вторник. В работата на комисията са взели участие представители на Областното пътно управление, на БДЖ, на Националната железопътна инфраструктура, на свинекомплекси на територията на областта, на автогарите в общините, както и със специалното участие на д-р Димитър Желев от Тракийския университет в Стара Загора, занимаващ се с епидемиология, инфекциозни болести и превантивна медицина.
Росен Цветков съобщи, че това е третотото заседание на Областната епизиотична комисия, но ежеседмичните срещи с общинските комисии за изпълнение на предприетите от държавата мерки продължават.
Според д-р Петров от Областната дирекция по безопасност на храните огнищата с Африканска чума по свинете в страната не са се увеличи много, но “броят на засегнатите прасета драстично се увеличава”.
“Започнахме една мащабна информационна кампания най-вече на собствениците на домашни свине, отглеждани тип”заден двор” във всички общини, тъй като те са най-много застраени от зараза от Африканска чума”, съобщи Росен Цветков.Това са информационни материали, които са били предоставяни лично на всеки стопанин, за да знае колко опасно е заболяването, какви действия трябва да се предприемат и условия да се спазават, за да не се допусне заразяване с тази опасна за свинете болест.
Статистиката сочи, че на теротирята на областта са регистрирани общо 713 обекта, в които се отглеждат свине тип “заден двор”. Но не се знае колко са другите, които са отказали да дадат такава информация, беше съобщено още на брифинга. Факт, който не трябва да се пренебрегва, като опасност за проникване на заразата.
“Хората са афектирани, но трябва да знаем, че законът е един и трябва да се спазва от всички стопани. Има такива, които спазват изискванията, имат марки на животните, ригистрирали са си фермите. Тук става въпрос за хора, които отглеждат животни в нерегистрирани обекти, както са казва в задния двор, при лоши условия. Много лесно може да проникне заразата и да пламне цялата област. Болестта се разпространява изключително бързо, затова заради едно прасе в заден двор, може да бъдат евтанизирани близо 4000, в нашата област” – коментира недоволството от строгите мерки и предупрежденията за евтаназия на животните Цветков с уговорката, че не може да се точна цифра на животните.
“Болестта може да се определи като истинско бедствия, защото е смъртоносно – предизиква смърт на животните между 90 и 100% на популацията в даден регион. Това заболяване се причинява от вирус, който е с висока устойчивост в околната среда и някои специфични продукти от свине. Един от най-сериозни рискове е замразеното месо, защото там вирусът се задържа до три години. И, ако стопанинът съхрани месо от заразено месо в сурово-пушени колбаси и други продукти от свине, вирусът може да се разпространи и след години” – даде пример д-р Желев за разпространение на заразата, ако не се спазват всички предприетите от държавата мерки, независимо че те са много рестриктивни, включват и автаназия на животните.
„Човек не може да се зарази със заразено месо, но то по закон е негодно“ – категорично заяви доктор Желев, който допълни още, че няма опасност заразено месо да попадне в магазините, защото преминава през сериозна проверка.
На въпрос на в.Росица, как ще коментира препоръките да се колят прасетата, преди да се установи зараза в региона, той отговори, че подкрепя една такава мярка, за да се оползотвори месото на животните и се овъзмезди труда на стопаните.