Още от самото й основаване, в Севлиевската болница са лекувани децата от града и околните села. Подрастващите са страдали преди всичко от инфекциозни болести – шарки и хепатит, през летния сезон – от гастроентерити, а през зимния – от инфлуенца или познатия сега грип. Още в края на 19 век държавата е провеждала политика за ограничаване на заболеваемостта от сифилис сред възрастното население в габровско-севлиевските балкански села и заболеваемостта от шарка сред децата, като е провеждана ваксинация срещу едра шарка. Данните сочат, че през 1889 година само от инфекциозни болести в Севлиевско са починали 91 деца, докато сега за година се раждат около 300.
Детското отделение в севлиевската болница е създадено през 1948 г. и навърши 71 години. Негов първи завеждащ е д-р Катя Нанова, а през годините през него преминават много лекари, медицински сестри, санитари, които продължават делото на основателите и го развиват. И днес не е изтрит споменът за д-р Цана Попатанасова, която не само е била главен лекар на севлиевската болница, но и дълго е работила в детското й отделение. След пенсионирането си продължава да се грижи за малките севлиевци, настанени в детските ясли. Обичани и помнени са също д-р Адриана Спасова, макар че почива твърде млада, и д-р Петко Кривошиев. Много търсена и обичана от севлиевските майки е и д-р Цонка Лазарова, която освен специалност „педиатрия“, имаше и „детска нефрология“, и също не е вече сред живите.
Към момента началник на педиатричното отделение е д-р Росица Карчева. Тя работи в болницата вече четвърт век, а оглавява отделението от април 2014 г. Защитава специалността „педиатрия“ през май 2000 г., а пет години по-късно – и „детска ендокринология“. Притежава сертификати по абдоминална ехография, доплерова ехография и непрекъснато повишава квалификацията си по специалността с ежегодни курсове в Университетската детска болница в София, участва в конгреси и конференции с педиатрична насоченост. Има публикации в специализираното списание JP-news.
– Каква е качествената характеристика на педиатричното отделение, д-р Карчева?
– Отделението е първо ниво на компетентност, лекуваме пневмонии, бронхиолити, пиелонефрити, гадене и повръщане, обриви и други неспецифични кожни ерупции, фебрилни гърчове. Можем да провеждаме лечение по повече нозологични единици, но с клиничните пътеки Здравната каса ни ограничава.
– Как изглежда тогава количественото измерение на дейността на отделението?
– През 2018 година в педиатричното отделение са преминали 1170 деца. Като обем, това е дейност, която е съизмерима с тази на детско отделение – Габрово.
– При такъв обем на работата, добри ли са материалните условия, при които работи севлиевската педиатрия?
– Отделението разполага с ехографски апарат и специализирана съвременна апаратура, необходими за диагностиката и лечението на децата. Предстои изграждане на ново отделение със съдействието на Община Севлиево и бизнеса на града. Битовите условия ще бъдат по европейски стандарт. Предвидени са помещения за забавления и игри на децата, които са отделени от обичайната им среда. Ще бъде оборудвано и с нова апаратура.
– Как стои въпросът с кадровата обезпеченост?
– В отделението работи квалифициран персонал, съпричастен с болните деца и техните родители. Екипът е създаван с години – д-р Мирослава Матеева, д-р Искра Вичева, д-р Мария Сабахова, д-р Емилия Жупунова, старша сестра Диана Драшкова, сестрите Тодорка Недялкова, Милена Цонева, Венета Михайлова, Камелия Христова, Розка Мечева, Елза Асенова. Отделението има стипендиант – Стоянка Славчева, която ще завърши обучението си след една година.
– Работата на педиатрите е специфична с това, че пациентите им са малки и това затруднява не само диагностиката, но и лечението. Как приемате това?
– Когато едно дете е болно, страда цялото му семейство. Ние сме хората, които стоим до децата и родителите и ги лекуваме и успокояваме, грижим се за тях, за да си тръгнат от отделението здрави и усмихнати.