РОСИЦА РАДКОВА
Читалищната библиотеката вече пет години има утвърдена традиция в летните занимания с деца. Предлагаме разнообразни дейности, с които се развиват техните умения, сръчност, съобразителност, творчество и екипна работа. Децата обичат да творят, създават уникални неща, а крайният резултат им носи радост и удовлетворение. Това показаха и вчера, като посетиха библиотеката, за да рисуват и обогатят своите знания.
В ролята на учител на представителите от клуб „Аз искам да знам” беше Кунка Василева. Сладкодумната пенсионерка разказа какво трябва да се знае и помни за живота и делото на Людмила Живкова. От думите й децата научиха, че Людмила Живкова, наричана още „бялата птица на българската култура“, е родена на 26 юли 1942 г. и е починала на 21 юли 1981 г., едва на 38 години… По нейна инициатива през 1979 г. е организирана Международна детска асамблея „Знаме на мира”, под егидата на ЮНЕСКО, построен е комплексът „Камбаните“ в София, Националният дворец на културата в столицата и др.
„Живкова, в качеството си на председател на Комитета за култура, се обгражда с български интелектуалци и иска да подчертае древния характер и големите постижения на българската култура. Започва широка световна кампания за популяризиране на българската култура във връзка с тържественото честване на 1300-годишнината на българската държава през 1981 г. До 1989 г. в София се провеждат четири асамблеи и четири срещи на деца от целия свят. В тях са участвали общо 3900 деца от 138 държави и 14 000 деца от България. Като символ на асамблеята е изграден мемориал, в чийто център се издига висока бетонна конструкция от еднакви правоъгълни тела, ориентирани към четирите посоки на света, като в най-високата част на монумента, наподобяваща планетата, са вместени седем камбани – символ на седемте континента. Има поставени 68 камбани от държави от всички континенти, а строителите заравят в основите му капсула с обръщение на децата към идните поколения. Думите гласят: „Деца на бъдещето, приемете нерушимия огнен зов на безсмъртието – Единство, Творчество, Красота“. Децата от цялата планета вграждат в този уникален паметник своята вяра в доброто и светлия утрешен ден, без войни и насилие”, разказа още Кунка Василева.
С голямо въодушевление Мартин Кинев, Преслава Косева, Цветомира Кинева, Йорданка Иванова и Никол Найденова рисуваха на открито с цветни тебешири. А изпод детските ръчички изникна сантиметър по сантиметър логото на асамблеята „Знаме на мира” и красиви „тебеширени“ цветя допълниха картината, нарисувана в памет на Людмила.